czwartek, 19 maja 2011

Arkusz zysków i strat, arkusz przepływów finansów- w miesięcznych cyklach rozliczeniowych

Login i hasło do dokumentów
login: multitv.dgwt@gmail.com
hasło:a4k9m7m7r7 


Kolejno teraz przedstawię arkusz zysków i strat, arkusz przepływów finansowych. Rachunek zysków i strat (ang. income statement) zwany wcześniej rachunkiem wyników -to jeden z podstawowych i obligatoryjnych elementów sprawozdanie finansowego jednostki. Określa zysk – a więc różnicę powstałą z odjęcia od wszystkich przychodów występujących kosztów .Często pojęcie przychodu i wpływu jest mylone; podobnie jest z kosztem i wydatkiem.
Przychód – jest to wpływ lub inne zwiększenie wartości zasobów (w tym przez porozumienia odnośnie zobowiązań) związane z przedmiotem działalności. Jednak nie każdy wpływ jest przychodem (udzielony kredyt, zwrot nadpłaty), podobnie jak nie każdy przychód jest wpływem (budowa środków trwałych na własne potrzeby). Informuje jaka jest efektywność poszczególnych rodzajów działalności oraz jaki jest ogólny wynik finansowy przedsiębiorstwa.
Wydatek nie jest tożsamy z poniesieniem kosztu (np. wydatek inwestycyjny – m.in. zakup środka trwałego nie jest kosztem). Dopiero zużycie środków trwałych w trakcie działalności jest traktowane jako koszt. Istotnym przykładem, przedstawiającym różnicę jest również spłata kapitału zaciągniętego kredytu, która nie jest kosztem, przy czym spłata odsetek już nim jest.
Rachunek zysków i strat ukazuje zdolność firmy do generowania zysków i samofinansowania, prezentuje strumienie pieniężne. Sprawozdanie to polega na zestawieniu strumieni przychodów uzyskanych w jednostce ze sprzedaży wyrobów i usług bądź towarów w ramach prowadzonej działalności handlowej oraz przychodów uzyskanych z przeprowadzenia operacji finansowych i kosztów tej działalności.
Występują dwie podstawowe zasady sporządzania rachunku zysków i strat:
  • Zasada współmierności kosztów i przychodów -  w danym okresie na wynik finansowy wpływają zrealizowane w  tym okresie przychody oraz koszty ich uzyskania, co oznacza, że kosztów które nie są związane z przychodami w danym roku, nie powinniśmy uwzględniać w rachunku.
  • Zasada memoriału – w sprawozdaniu finansowym ujmujemy wszystkie operacje gospodarcze dotyczące danego roku, niezależnie od tego czy zostały one opłacone, czy też nie.
Rachunek wyników może być sporządzany na dwa sposoby:
  1. wariant kalkulacyjny
  2. wariant porównawczy
Różnią się one pomiędzy sobą sposobem ujmowania kosztów wytworzenia wyrobów ponoszonych przez jednostkę, co jest wynikiem przyjętego sposobu ewidencji księgowej tzw. wariantów. My skorzystaliśmy z wariantu kalkulacyjnego. Z załączniku znajduje się arkusz zysków i start.(https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ajv1zG8HJaigdFI3SWduZFJWVWZxNGZ1Z3BXaDBGeFE&hl=en#gid=0 )
Aby jaśniej zobrazować arkusz zysków i start w tabelce umieszczono Zyski, Przychody i Koszty za odpowiedni rok, na podstawie której sporządzone wykres.




Rachunek przepływów finansowych, nazywany też sprawozdaniem z przepływu środków pieniężnych, sprawozdaniem z przepływów finansowych lub z angielskiego cash flow jest sprawozdaniem pokazującym przepływ środków pieniężnych w danej firmie w ujęciu dynamicznym, czyli z uwzględnieniem jego źródeł i wykorzystania. Pokazuje zmiany, jakie zaszły w poszczególnych elementach aktywów i pasywów wywołane przez przepływ środków pieniężnych. Przedstawia informacje umożliwiające ocenę stopnia płynności finansowej, skuteczności ściągania należności i zdolności do regulowania zobowiązań.
Sprawozdanie to dzieli się na trzy części ukazujące 3 aspekty działalności przedsiębiorstwa:
  • przepływy z działalności operacyjnej- czyli z podstawowych działań przedsiębiorstwa
  • przepływy z działalności inwestycyjnej- czyli z zakupu lub sprzedaży majątku trwałego
  • przepływy z działalności finansowej- czyli z operacji, które prowadzą do zmian wielkości i struktury kapitałów zaangażowanych
Rozróżnia się dwie metody sporządzania rachunku przepływów finansowych pośrednia i bezpośrednia. Są one równoważne i dają jednakowe wyniki. Rachunek przepływów finansowych został sporządzony metodą bezpośrednią. Arkusz przepływy finansowego znajduje się w załączniku.( https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Ajv1zG8HJaigdFB5NFRtYkR1Nm94Mi1QWGJMeUF3Snc&hl=en#gid=0 )
Tutaj przedstawię jedynie skróconą wersję tego arkusza.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz