Z serwisu Ustream można korzystać przede wszystkim poprzez stronę internetową Ustream.tv. Ustream udostępnia także specjalną wersję swojej witryny umożliwiającą łatwe oglądanie programów z użyciem jedynie telewizora posiadającego możliwość podłączenia do internetu. Dostępne są także aplikacje pozwalające na korzystanie z serwisu poprzez telefony komórkowe.
Aplikacja pozwalająca na odbieranie nadawanych poprzez Ustream programów dostępna jest na platformy: iOS, Android oraz Windows Phone. Z kolei aplikacja pozwalająca na nadawanie dostępna jest na platformy: iOS, Android oraz Nokia S60.
Sercem Ustream's jest oprogramowanie Adobe Flash Media Interactive Server pozwalające na tworzenie aplikacji typu RIA (Rich Internet Applications) z użyciem technologii Adobe Flash. Po stronie serwera wykorzystywany jest język ActionScript; język skryptowy oparty na ECMAScript.
Za odpowiednią opłatą Ustream udostępnia użytkownikom produkt o nazwie Watershed. Jest to zmodyfikowana wersja platformy używanej przez Ustream. Pozwala ona prywatnym użytkownikom na stworzenie portalu o funkcjonalności podobnej do Ustream. Jest ona niezależna od języka programowania i platformy, więc pozwala na łatwą integrację z istniejącymi stronami internetowymi.
Brak jest dokładnych danych dotyczących serwerów wykorzystywanych przez Ustream. Wiadomo jedynie, że firma korzysta z farm serwerów składających się z kilkuset serwerów. Ustream korzysta z kilku rożnych CDN (Content Delivery Network), aczkolwiek równoważenie obciążenia między serwerami nie jest realizowane jedynie przez dostawców CDN. Load balancing realizowany jest za pomocą inteligentnych algorytmów opracowanych przez Ustream.
Do przechowywania danych wykorzystywana jest baza danych MySQL a do monitoringu serwerów wykorzystywane jest oprogramowanie Nagios oraz Munin. Serwery działają zarówno pod kontrolą systemu Linux jak i Windows. Duża część infrastruktury sieciowej oparta jest na sprzęcie firm: Juniper, Brocade oraz Foundary Networks.
Przewaga nad innymi firmami:
Przewaga Ustream'a nad innymi firmami wynika między innymi ze skalowalności stworzonej przez tę firmę platformy. Dzięki stworzonym algorytmom kierowania ruchem, Ustream pozwala na odbieranie danej transmisji milionom użytkowników na raz.
Dużą zaletą Ustream'a jest wykorzystanie oprogramowania Adobe, do którego często wprowadzane są nowe funkcje. Najnowsze z nich to między innymi:
- Flash media live encoder - darmowe oprogramowanie pozwalające klientom korzystającym z Ustream kodować obraz wysyłany do serwera w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie to wspiera między innymi kodek H.264.
- Dynamic Streaming - technika pozwalająca na transmisję materiału wideo do różnych klientów z różnymi przepływnościami w zależności o przepustowości łącz.
Inną przewagą Ustream's nad podobnymi serwisami jest fakt iż wypożyczają klientom sprzęt pozwalający na bezprzewodową transmisję materiału wideo w dużej rozdzielczości (mobile package) a także na życzenie klienta firma może stworzyć w danym miejscu profesjonalne studio nagraniowe.
Techniki mogące zagrozić pozycji firmy:
Do czynników mogących w przyszłości zagrozić pozycji firmy należy technologia 3D. Na rynku znaleźć można już wiele monitorów oferujących częstotliwość odświeżania 120Hz, które w połączeniu np. z technologią Nvidia 3D Vision pozwalają na oglądanie odpowiednio przygotowanego materiału w 3D. Także wiele nowych telewizorów posiada podobną funkcjonalność. Jeśli popularność tej technologii będzie cały czas rosnąć w tym tempie, można założyć, że wkrótce powstaną serwisy oferujące tego typu usługi. Do tworzenia materiału 3D niezbędny jest specjalistyczny sprzęt w postaci odpowiednich kamer i oprogramowania. Chcąc nadążyć za aktualnymi trendami Ustream musiałby taki sprzęt wypożyczać potencjalnym twórcom audycji 3D i umożliwiać im transmisję takiego materiału.
Inny czynnikiem, który może zagrozić pozycji firmy jest technologia p2p. Coraz częściej mówi się o użyciu p2p do streamingu. Pozwalałoby to znacząco zmniejszyć przepływność potrzebną do transmisji materiału wideo do kilku użytkowników znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki p2p zamiast przesyłać te same dane do każdego z użytkowników oddzielnie, można by wysłać je tylko do jednego klienta, który stałby się serwerem dla innego klienta. Ustream nie planuje w najbliższym czasie wprowadzać do swojego produktu takiej funkcjonalności.
Nie nasunęły mi się uwagi - OK.
OdpowiedzUsuń