środa, 23 marca 2011

Pozycja firmy na rynku (pod względem ilościowym)


Głównymi konkurentami serwisu Ustream.tvLiveStream.com i Justin.tv.

Do analizy udziału ilościowego posłużę się statystykami odwiedzin ze strony www.alexa.com, gdyż to ilość obejrzanych transmisji (niekoniecznie od różnych użytkowników) jest głównym motorem dla przychodu wyżej wymienionych serwisów.


Liczba odsłonięć strony na przestrzeni 2 lat

Liczba odsłonięć strony na przestrzeni 3 miesięcy

 Prym na rynku wiedzie Justin.tv, a jego nieznaczna tendencja spadkowa jest najprawdopodobniej związana z rozwojem coraz większej liczby serwisów o podobnym charakterze (p. tutaj). Możemy się dopatrzeć niewielkiej tendencji wzrostowej dla Ustream.tv i LiveStream.com

Obsługa kontaktów z klientami i rozliczeń


Kontakty z klientami realizowane są elektronicznie poprzez specjalizowane formularze na stronie serwisu. Przy ustalaniu szczegółów oferty możliwy jest też kontakt telefoniczny (obsługa oddzwania do klienta).

Do rozstrzeliwania problemów technicznych przygotowane są liczne FAQ i How-to, a także dostępne jest forum i czat społecznościowy. Oczywiście można też użyć standardowego formularza do zgłoszenia problemu bądź uwagi.

Rozliczenia z klientami dokonywane są za pośrednictwem operatorów kart kredytowych oraz serwisu PayPal.

Kanały dystrybucji, dostępność produktu


Ogólnie rzecz biorąc kanał dystrybucji usługi to sieć internet. Dostęp do internetu jest zarazem jedynym ograniczeniem dostępności usługi. Ze względu na charakter usługi jaką jest transmisja wideo powinien być to dostęp szerokopasmowy, co na szczęście jest coraz powszechniejsze. Problematyczne może być jednak korzystanie z aplikacji mobilnej poza zasięgiem sieci Wi-Fi. Pewne nadzieje dla polepszenia tej sytuacji można pokładać w rozwoju technologii LTE. Jednakże bez względu na szybkość łącza dostępowego obecna sieć internet nie daje żadnych gwarancji co do jakości przekazu (szczególnie kłopotliwe w przypadku użytkowników, którzy zapłacili za możliwości obejrzenia programu), dlatego dużą szansą dla dalszego rozwoju serwisu jest wdrożenie technologii sieci NGN.

Patrząc z nieco wyższego poziomu (względem modelu OSI), jako główne sposoby korzystania z serwisu Ustream.tv należy wymienić:
  • integracja z serwisami społecznościowymi
  • aplikacje mobilne

Ceny, pakietyzacja, koszty sprzedaży


Podstawowa usługa oferowana jest za darmo zarówno dla nadawców i odbiorców treści. Odbiorcy płacą czasem i irytacją wynikająca z oglądania reklam. Zaawansowane usługi prezentują się nastepująco:
  • Dodatkowe usługi reklamowe ustalane są indywidualnie z zainteresowanymi i nie ma aktualnie żadnych pakietów precyzujących zakres takich usług, bądź też ich ceny. Podobnie sprawa ma się z usługami Global Production Services. Wprawdzie wymienione są trzy pakiety definiujące zakres tych usług to jednak mają one charakter poglądowy. Ich cena nie jest podana, a rzeczywisty zakres usług określany jest z klientem.
  • Usługa Ad-Free jest spakietyzowana i dostępna w opłatach abonamentowych (ceny pakietu Unlimited są ustalane dla każdego nadawcy z osobna):
  • W przypadku usługi Pay Per View to nadawca decyduje ile odbiorcy mają płacić za oglądanie jego transmisji, natomiast Ustream.tv pobiera pewien procent od tej ceny. Nie udało mi się odnaleźć informacji jak duża jest ta prowizja, lecz u konkurenta – justin.tv wynosi ona 30%. (http://mashable.com/2010/01/22/ustream-pay-per-view/)
  • Licencja na program Ustream Producer Pro wynosi $199. Jest to opłata jednorazowa.

Koszty sprzedaży związane są przede wszystkim z utrzymaniem infrastruktury serwerowej oraz jej oprogramowania. Ponadto dostrzegam nastepujące istotne składniki kosztu:
  • Cenzura – w serwisie niedozwolone jest umieszczanie treści niezgodnych z prawem, wulgarnych, obscenicznych oraz pornograficznych. Duży nacisk położony jest także na walkę z piractwem. Choć obsługa serwisu może liczyć na pewien feedback od użytkowników oraz na oprogramowanie wykrywające zastrzeżone materiały to jednak musi istnieć odpowiednio duży zespół pracowników nadzorujących treści publikowane w serwisie.
  • Zindywidualizowana oferta – zapewniając dużą elastyczność swoich usług serwis musi się liczyć z dodatkowymi kosztami przy każdej realizacji usługi, wynikającej z potrzeby negocjacji z klientem i analizy kosztu oraz brakiem możliwości zautomatyzowania tychże czynności.
Poza kosztami zindywidualizowania oferty usługowej, a także kosztami rozliczeń (prowizje operatorów kart kredytowych, PayPal) obsługa i utrzymanie klienta nie przysparza kosztów, choć oczywiście musi być wyznaczony zespół zajmujący się supportem dla specyficznych przypadków.

Pozyskanie klienta to głównie koszty kampanii reklamowej, która nie jest zbyt duża w przypadku Ustream.tv. Rozpoznanie serwis zawdzięcza głównie swojej pozycji pioniera na rynku oraz marketingowi wirusowemu poprzez integrację z serwisami takimi jak Facebook, a także treści udostępniane przez liczne znane osobistości ze świata polityki, nauki czy rozrywki.

Cechy produktu i model biznesowy


Głównym produktem oferowanym przez Ustream.tv jest usługa streamingu wideo za pomocą, której dowolny użytkownik serwisu może realizować swój przekaz audio-wizualny na żywo.

Podstawowym modelem biznesowym jest model inwersyjny oparty na reklamach. Dominującym sposobem wyświetlania reklam jest integracja elementów serwisu internetowego, jak również samego odtwarzacza z programem Google AdSense. Możliwe są także inne sposoby wyświetlania reklam (indywidualnie negocjowane z zainteresowanym) takie jak:
  • markowe strony profilowe
  • markowe aplikacje Facebooka
  • reklamy aplikacjach mobilnych
  • pełne reklamy wideo przed wyświetlanym wideo lub w formie nakładkowej
  • banery w serwisie webowym

Oferowana usługa stwarza jednak dodatkowe możliwości generowania przychodu, za pomocą usług dodatkowych skierowanych do nadawców treści. Należą do nich:
  • Ad-Free – usługa umożliwiająca nadawcom wyłączenie treści reklamowych we własnych transmisjach, np. w celu zastąpienia ich własnymi.
  • Pay Per View – nadawcy mogą pobierać opłaty za oglądane przez widzów treści.
  • Global Production Services – pełna realizacja techniczna przedsięwzięć od konsultingu i zarządzania kontem, poprzez dostarczanie i obsługę sprzętu nagrywającego, po zapewnienie łącz satelitarnych o odpowiednich parametrach.

Ponadto Ustream.tv oferuje produkt, w pełnym tego słowa znaczeniu, jakim jest desktopowa aplikacja Ustream Producer Pro (dostępna także w lekkiej wersji), która umożliwia łatwe nadawanie i dostarcza dodatkowych funkcji.

Jak realizowana jest komunikacja z rynkiem: ATL i BTL - budowanie zapotrzebowania, promocja marki, promocja produktów, skuteczność kanałów komunikacji, koszty?


NASTĄPIŁY ZMIANY

Komunikacja z rynkiem:
ATL
  •          Reklama w Internecie
  •          Platformy sprzedaży aplikacji mobilnych (Android Market, AppStore)
  •          Pozycjonowanie w wyszukiwarce
  •          Wywiady w mediach elektronicznych

BTL
  •          Marketing wirusowy poprzez Facebook’a i Twitter’a
  •          Budowanie społeczności (Facebook, forum społecznościowe, help chat)
  •          Wykorzystywanie popularności celebrytów
  •          Blog na stronie serwisu


Marketing USTREAM’a jest nastawiony głównie na rynek amerykański, mimo że z usługi można korzystać na całym świecie. W Polsce nie ma żadnej kampanii reklamowej. Promocja marki jak i produktu obywa się przez marketing wirusowy, media społecznościowe i dobre pozycjonowanie serwisu w wyszukiwarce. Kanały komunikacji z rynkiem to blog na stronie serwisu i funpage na facebooku oraz wywiady udzielane mediom. Jeśli chodzi o promocję marki i produktów USTREAM bardzo dużo korzysta na transmisjach prowadzonych przez rozmaitych celebrytów – zwłaszcza młodzieżowej popkultury. W ten sposób ich popularność przenosi się na serwis. Ludzie, którzy obejrzą transmisję swojej ulubionej gwiazdy często znajdą jeszcze coś interesującego w serwisie. Także rzesze fanów często dowiadują się o USTREAMIE od swojej gwiazdy, np. śledząc kanał danej osobistości na Twitterze. Jest świetny sposób promocji marki i platformy, który jest skuteczny choćby dlatego, że udziela się na nim najwięcej celebrytów z różnych dziedzin życia społecznego. Ponadto ten system jest dosyć oszczędny, ale równocześnie wydajny. Ciężko powiedzieć czy i ile pieniędzy jest inwestowane w gwiazdy prowadzące swoje programy na Ustreamie. Pomijając ten fakt, ogólny koszt marketingu jest relatywnie niski. Internetowy kanał komunikacji jest jak najbardziej skuteczny, gdyż według najnowszych badań Polacy spędzają tyle samo czasu w Internecie, co przed telewizorem. Dodatkowo reklama w Internecie daje możliwość szybkiej weryfikacji efektów i analizy oraz szybkiej modyfikacji strategii marketingowej.


Koszty komunikacji z rynkiem są niewielkie w porównaniu do kampanii w telewizji czy na bilbordach. Największy wpływ ma marketing wirusowy, który nie kosztuje nic, a serwis jest reklamowany przez samych użytkowników. Koszty banerów na stronach WWW również nie są wysokie, podobnie jak koszt wprowadzenia aplikacji do systemu sprzedaży Android Market lub AppStore. Pewien koszt generuje pozycjonowanie w wyszukiwarce (w Polsce od 300zł./mies.) podtrzymywanie infrastruktury dla społeczności (utrzymanie forum, czatu, strony internetowej i personelu do rozwiązywania problemów), jednak ciężko określi jakiego jest on rzędu. Wiadomo natomiast, że koszty intensywnej kampanii reklamowej w Google adWords i AdMob to wydatek rzędu 3000 zł. Większe sumy pieniędzy mogą być wydawane na specjalne działania promocyjne, takie jak konkursy na ciekawe transmisje, ale to zależy już od serwisu i rozmachu takiego działania. Nie ulega jednak wątpliwości, że przedstawione koszty są znacznie niższe od kampanii reklamowych w telewizji, na bilboard’ach, czy prasie. Dla porównania koszt jednego uśrednionego spotu reklamowego w czasie najlepszej oglądalności to ok 32 tys. zł., a koszt wynajęcia jednego bilbordu na miesiąc to 400-1500 zł w zależności od lokalizacji.

Rentowność działalności(czy firma osiągnęła już BEP), jaka jest wartość przedsiębiorstwa w porównaniu do zainwestowanych środków?

Nie wiadomo czy firma osiągnęła rentowność(wiceprezes Lynn Foxymax chętnie udziela informacji na temat wzrostu liczby odwiedzających serwis, lecz zapytany o BEP milczy).Oczywiście taka postawa jest odpowiednią odpowiedzią. Obecne szacunki wskazują, ta firma ma roczne przychody w wysokości 2,5 do 5 mln $ i zatrudnia około 51 do 150. Nieustannie prowadzona jest polityka wdrażania usługi w nowych krajach. Na dzień dzisiejszy firma warta jest 150 000 000$, przy inwestycji wynoszącej około 33 000 000$(stosunek 1:4,5). W lipcu ma to się zmienić tzn. firma ma być warta 230 000 000$, przy inwestycjach około 88 000 000$(stosunek 1:2,6).Przyczyny spadek rentowności w inwestowaniu w lipcu możemy upatrywać w malejącym zysku netto w badanym okresie(przez ostatnie pół roku Justin.tv zaczął skutecznie odbierać użytkowników- bywały miesiące gdzie liczba użytkowników serwisu Justin.tv była porównywalna(a nawet wyższa) niż Ustream.tv). Dane zostały przedstawione przez Pana Jay Yarow redaktora serwisu Business Insider w porozumieniu z Sofbankiem (udzialającym trzeciej rundy finansowania).Serwis ten zajmuje się analizą informacji biznesowych i agregowaniem informacji pochodzących z Internetu.

Jakim majątkiem dysponuje, jakie są cechy majątku(koszty utopione-płynność majątku obrotowego i jaka jest wycena rynkowa przedsiębiorstwa)?

Podstawowe usługi w Ustream.tv są darmowe. Zyski generowane są z reklam(także z ich wyłączania) i oferowanych usług.Pomimo że nie są dostępne dane finansowe, szacuje się że spółka jest warta 150 000 000 $(pierwsza rata Softbanku stanowi 13,7% wartości przedsiębiorstwa).Wraz z kolejnym dofinansowaniem ze strony SoftBanku(55 000 000$- łącznie 30% udziałów w Ustream.tv) wartość całego przedsiębiorstwa wzrośnie do 230 000 000. Zainwestowane pieniądze posłużyły do rozwinięcia działania serwisu w USA, natomiast kwota letniego dofinansowania posłuży do rozprzestrzenienia się w Azji(Japonii, Chinach, Korei i Indiach).W obecnym czasie Ustream inwestuje znaczne nakłady w telefonie komórkową. Jeśli chodzi o koszty utopione przez Ustream.tv szacowane są na ok. 300 000 $(jednak kwota ta nie jest pewna ponieważ Ustream.tv nie udziela tego typu informacji.).

Jaki jest potencjał nabywczy grupy docelowej (sumaryczny, średnio na klienta)?


NASTĄPIŁY ZMIANY

Potencjał nabywczy grupy docelowej możemy określić badając liczebność grupy docelowej, oraz określając kwotę, jaką użytkownicy mogą przeznaczyć na konsumpcję. Dla ułatwienia posłużę się przykładem Polski dla określenia potencjału nabywczego grupy docelowej platformy Ustream.TV.

„Według prognoz GfK Polonia wszyscy mieszkańcy Polski będą dysponować w skali całego 2011 roku kwotą ponad 835 miliardów złotych. Zatem przeciętny polski konsument będzie dysponował w analogicznym okresie kwotą 21 688 złotych, którą będzie mógł przeznaczyć na potencjalne wydatki.” (źródło: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/483713,w_2011_roku_sila_nabywcza_konsumentow_wzrosnie_o_6_proc.html).

Z badania zachowań i opinii internautów dotyczących serwisów/usług audio i wideo w Internecie wynika, że aż 94% Polaków korzystało z serwisów wideo, a 61% z nich robi to regularnie (przynajmniej raz w tygodniu). (źródło: http://www.egospodarka.pl/63332,Audio-i-wideo-w-Internecie-I-2011,1,39,1.html)
Wymnażając te liczby możemy obliczyć, że potencjał nabywczy Polaków z grupy docelowej Ustreama to 509,35 mld zł, co daje 13 229.68 zł średnio na klienta w 2011 roku.
Jednakże z powyższych badań opinii internautów wynika, że tylko 13% z tych osób byłoby skłonne płacić za dostęp do materiałów. Uwzględniając to w obliczeniach otrzymujemy sumaryczny potencjał nabywczy w kwocie 66.22 mld zł, czyli 1 719.86 zł średnio na użytkownika.

Z drugiej strony, w związku z tym, że korzystanie z platformy broadcast’owej USTREAM i jej konkurentów jest darmowe w wersji podstawowej, nie jest możliwe określenie potencjału nabywczego rynku bezpośrednio. Można jednak oszacować wpływy generowane przez użytkowników serwisu na podstawie czasu poświęconego przez przeciętnego użytkownika na oglądanie reklam, które są wyświetlane w trakcje transmisji.
            
Korzystając z serwisów gromadzących dane na temat popularności stron WWW można dotrzeć do informacji, które pozwolą nam obliczyć czas, jaki spędzają przeciętni użytkownicy czterech największych serwisów broadcast’owych: USTREAM.TV, JUSTIN.TV, LIVESTREAM.COM i STICKAM.COM.

Korzystając z danych z serwisów WWW.alexa.com i www.compete.com sporządziłem następującą tabelę:

Tabela 1: Czas spędzony przez użytkowników na oglądaniu reklam.

-
Czas na stronie (minuty dziennie na użytkownika)
Unikalni odwiedzający
Czas oglądania reklam dziennie (godziny)
USTREAM.TV
3,935
2 751 606
180 459,49
JUSTIN.TV
8,11
2 051 751
277 328,34
LIVESTREAM.COM
4,88
1 421 439
115 610,37
STICKAM.COM
14,51
534 417
129 239,84
SUMA:
(Średnio na klienta) 6,24
6 759 213
702 638,05

            Jako wynik dostajemy sumaryczny czas, jaki spędzają użytkownicy na stronach czterech najpopularniejszych serwisów broadcast’owych. Łącznie użytkownicy spędzają tam ok. 700 tysięcy godzin dziennie, a pojedynczy użytkownik przebywa na stronach serwisu średnio 6,24 minuty. Żeby dokładnie oszacować wpływy z reklam, trzeba by wiedzieć, jaką dany serwis ma stawkę za np. 1000 obejrzanych reklam. Jednak takie informacje są pilnie strzeżone i zazwyczaj podlegają indywidualnym ustaleniom. Dodatkowe wpływy dla omawianych platform generują transmisje w trybie Pay Per View, za których zysków serwisy te pobierają ok. 30% prowizji oraz wpływy z wykupionych abonamentów na brak reklam. Niestety te informacje również są tajemnicą handlową firmy i nie sposób się do nich dostać.

Jak widzimy, zaprezentowane liczby na razie nie są imponujące, lecz usługi tego typu dopiero nabierają rozpędu. Aktualnie wszystkie z tych firm muszą korzystać z finansowania przez inwestorów. Mimo wszystko wyszczególnione dane pozwalają rozeznać się w potencjale nabywczym użytkowników tych platform.

Charakterystyka grupy docelowej; czy występują zaburzenia w jedności między podejmującym decyzję o kupnie, płacącym i użytkownikiem?


NASTĄPIŁY ZMIANY


Grupą docelową platformy USTREAM są głównie ludzie młodzi i w średnim wieku. Przyjmujemy, że zakres wiekowy to 13-50 lat. Wśród odbiorców istnieje lekka przewaga mężczyzn. Charakterystyka grupy docelowej została przedstawiona na Rysunku 3. Poza przedstawionymi danymi można stwierdzić, że potencjalny użytkownik usługi aktywnie korzysta z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, posiada szerokopasmowy dostęp do Internetu, jest osobą aktywną społecznie. Użytkownicy serwisu są często również posiadaczami smartfonów, które pozwalają im na ciągły dostęp do internetu i korzystanie z Facebooka, Twittera, a takze USTREAMa. Dodatkowo oferta USTREAM jest skierowana do wszelkiego rodzaju celebrytów i marek. Użytkownicy USTREAMa są w większości internautami często korzystającymi z możliwości i technologi ery WEB 2.0. Zdecydowana większość z nich regularnie ogląda wideo w internecie i nierzadko przedkłada telewizję internetową ponad tą zwykłą. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju serwisy informacyjne. Użytkownicy cenią sobie możliwość obejrzenia najświeższych relacji i komantarzy dziennikarzy oraz transmisji z miejsca zdarzenia. Prawie równie dużym zainteresowaniem cieszą się transmisje życia zwierząt (bez ingerencji człowieka) zarówno dzikich jak i udomowionych. Inni użytkownicy chętnie oglądają transmisje z prestizowych wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy społecznych, transmitowane przez osobę która ma możliwość w nich uczestniczyć – dzięki temu sami mogą się poczuć tak jakby tam byli. Duża część użytkowników to fani gwiazd młodzieżowej popkultury prowadzących swoje programy w internecie. Korzystanie z Ustreama pozwala im na bezpośredni czat z ich idolem lub obejrzenie ekstra materiału spoza sceny. Inne popularne transmisje to radia internetowe, wywiady z ciekawymi ludźmi, transmisje rozgrywanych gier komputerowych i wiele innych.



Rysunek 3 - Charakterystyka grupy docelowej

Występuje tutaj zaburzenie w jedności pomiędzy użytkownikiem a płatnikiem. Z uwagi na bezpłatność podstawowej usługi, serwis USTREAM zarabia na reklamach. Zatem płatnikiem jest podmiot umieszczający reklamy na tym serwisie, czy to w postaci dużego baneru na głównej stronie, czy reklam wyświetlanych przy okazji strumieniowania wideo. Decydentem w takim razie jest ten sam podmiot, co w przypadku płatnika, lub podmiot zatrudniony przez płatnika do prowadzenia kampanii reklamowej w Internecie.

Jak przebiegała dotąd historia rozwoju rynku produktów odpowiadających na wskazaną potrzebę, jakie produkty są oferowane na rynku, jak są postrzegane ich ceny?

NASTĄPIŁY ZMIANY

Przez długi czas moc komputerów osobistych, jak również i małe szybkości transmisji danych nie pozwalały na realizację usług transmisji wideo w Internecie. Oglądanie telewizji w Internecie zostało po raz pierwszy umożliwione dzięki technologii IPTV, pozwalającej na przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych o protokół IP. Pierwszy program telewizyjny w Internecie nadała amerykańska stacja ABC w 1994 roku. Następnie zaczęto wprowadzać także audycje radiowe i Video on Demand (VoD). Duże znaczenie dla rozwoju telewizji internetowej miało upowszechnienie dostępu do Internetu w technologii DSL.

 Później zaczęły powstawać serwisy do rozpowszechniania wideo w sieci. Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od utworzenia w lutym 2005 roku serwisu YouTube, które stało się synonimem video w sieci. Okazał się on świetną platformą do publikowania swoich nagrań. Jednak miał on jedno ograniczenie – tylko wcześniej przygotowane materiały mogły zostać upublicznione. Tę lukę świetnie wypełnił USTREAM wprowadzając w życie swoją usługę w czerwcu 2006 roku.  Po testach usługa ta została - prawdopodobnie, jako pierwsza tego typu - oddana do publicznego użytku jako beta serwisu USTREAM.tv w marcu 2007 r. Następnie zaczęły się pojawiać inne podobne platformy broadcast’owe, jak livestream.com  w maju lub Justin.tv w lipcu 2007 roku. Później pojawiło się wiele innych serwisów oferujących podobne usługi, jednak wymienione wyżej platformy są głównymi liczącymi się na rynku graczami.

Stosunkowo najpóźniej, bo około kilku lat temu zaczęły powstawać platformy Smart TV, które integrują możliwości Internetu oraz aplikacji Web 2.0 w najnowszych odbiornikach i przystawkach telewizyjnych, konsolach do gier, czy innych urządzeniach (STB).  Umożliwiają one odtwarzanie wideo, dźwięku, przeglądanie stron internetowych, granie w gry komputerowe itp. Są one przykładem konwergencji między komputerem i telewizyjnym odbiornikiem/STB. Te platformy są ciekawą alternatywą dla przeglądania zasobów Internetu z komputera.


Rysunek 2 – Popularność liderów wśród platform bradcast’owych

Serwis YouTube, jak i wiele jego kopii prowadzą inwersyjny model sprzedażowy. U wszystkich wymienionych dostawców usługi streamingu wideo na żywo, to jest ona darmowa w podstawowym wymiarze, a serwis czerpie zyski z reklam, kont premium i świadczenia usług pobocznych związanych z transmisją video. Z serwisu korzysta się z komputera podłączonego do Internetu. Wprowadzenie opłaty za usługę – nawet minimalnej - prawdopodobnie spowodowałoby odpływ klientów do konkurencji, gdyż inwersyjny model sprzedażowy jest bardzo popularny wśród użytkowników Internetu. Postrzeganie tej usługi za darmową ma ogromny wpływ na popularność serwisu.


Z kolei korzystanie z platform Smart TV wiąże się z wydatkami na urządzenia wprowadzające tą usługę. Są to najnowsze odbiorniki telewizyjne lub przystawki, czy konsole. Płatne są także aplikacje dla telewizorów, zamawianie filmów przez VoD jak również i inne usługi.

Jakie potrzeby (wiązkę potrzeb) zaspokaja oferta analizowanej firmy i jaka jest istota oferowanego przez analizowaną firmę produktu (value proposition)?

NASTĄPIŁY ZMIANY



Rysunek 1 – USTREAM value proposition
Ustream jest liderem wśród platform do strumieniowania video na żywo. Za pośrednictwem swojej strony i aplikacji umożliwia każdemu (zwykłym ludziom, celebrytom, markom) realizację własnych programów i ich transmisję na żywo oraz dotarcie do publiczności bez względu na jej rozmiar. Ustream bezpłatnie oferuje usługę podstawową oraz platformy odbiorcze w Internecie i na urządzeniach mobilnych. Wbudowana funkcjonalność interaktywna pozwala na bieżące korzystanie w czasie nadawania z serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, MySpace i AIM m.in. w celu komunikacji i marketingu.  Istotą oferowanego przez USTREAM produktu jest możliwość wzajemnego dostępu i interakcji pomiędzy platformą do transmisji video na żywo oraz szeroką publicznością. Dzięki integracji z serwisami społecznościowymi prowadzone transmisje zyskują nowych odbiorców poprzez informacje widoczne dla znajomych. 

Ponadto USTREAM w swojej ofercie posiada również:
·         Dostosowane do indywidualnych potrzeb strony profilowe
·         Dostosowane aplikacje na Facebook’a
·         Możliwość umieszczenia reklamy w aplikacjach mobilnych
·         Pełną obsługę realizacji audycji na żywo z zapewnieniem sprzętu audio i video, personelu i modułów komunikacji satelitarnej
·         Obsługę techniczną, pomiary wydajności, zarządzanie kontem
·         Usługi transmisyjne (np. wysoka jakość)
·         Blokadę reklam
·         Pobieranie opłaty od widzów za oglądanie transmisji
·         Aplikację do produkcji i zarządzania audycją
·         Poradniki przygotowywania ciekawych audycji

Ważne są duże możliwości zarobkowe powiązane z aktywnością w serwisie. Użytkownicy nadający popularne transmisje mogą zarabiać duże pieniądze na umieszczaniu reklam w swoich transmisjach. Jest to możliwe również przy strumieniowaniu czynności, które i tak wykonujemy w życiu codziennym, lub z których czerpiemy przyjemność. Dodatkowe zyski można czerpać z reklam umieszczanych przez serwis, oraz z formy płatności Pay Per View lub kiedy materiał jest odtwarzany z archiwum. Połączenie wszystkich tych opcji oraz duża oglądalność kanału pozwalają na zarabianie naprawdę dużych pieniędzy. Warto przy tym zauważyć, że USTREAM zarabia na każdym odbiorcy, któremu jest wyświetlona reklama, lub który w nią kliknie, więc czerpie on korzyści z tego, że inni zarabiają za jego pomocą.

Podsumowując USTREAM zaspokaja potrzebę samorealizacji i dotarcia z własną twórczością do szerokiej publiczności. Ponadto popularność audycji pozwala na poczucie szacunku i uznania ze strony publiczności. Z kolei możliwość uczestniczenia w wydarzeniach przeżywanych przez innych lub interakcja z innymi widzami sprawia, że można poczuć przynależność do danej grupy odbiorców. Duze znaczenie mają także ogromne możliwości zarabiania w Internecie za pomocą platformy stworzonej przez USTEAM. 

wtorek, 22 marca 2011

Ryzyko sektorowe, inne źródła ryzyka, zarządzanie ryzykiem

Ryzyko "sektorowe" to czynniki, które mogą wpływać na rentowność i kondycje finansową spółki , należa do nich :

- dostawcy
- odbiorcy (nabywca)
- potencjalni konkurenci
- rodzaj usług jakie oferują inne firmy w tym samym sektorze
- pojawienie się nowych produktów i substytutów


Główną siłą Ustream.tv(i innych podobnych serwisów) są użytkownicy. Jeśli nastąpi spadek nadawania treści na żywo, nastąpi też spadek odbierania tych treści. Potencjalnym zagrożeniem jest konkurencja, która może odebrać użytkowników innych serwisów live streaming. Może się okazać że transmisje live "nie kręcą" już użytkowników. Wynikać to może z mentalności że np. mogę dany program obejrzeć jeszcze raz, wprawdzie nie na żywo ale za to mogę zarządzać jego czasem trwania(przewijać do przodu, do tyłu, zatrzymywać). Innym ryzykiem może okazać się pojawienie nowych  technik realizacji transmisji. Mam tu na myśli np. 3D. Sprzęt do takiej transmisji jest drogi, ponadto użytkownik który chciałby taką transmisję odbierać też jest obciążony kosztami.
Aby skutecznie zarządzać ryzykiem należy zachęcać nadawców jak i odbiorców do chętnego korzystania z serwisu. Ponadto należy dostarczać nowe usługi, które sprawią że dany serwis stanie się częściej odwiedzany. Ponadto trzeba ważyć dokładnie wprowadzane zmiany(czy wprowadzić 3D czy też nie, a jeśli tak to jak przekonać do tego potencjalnego klienta np. udostępnienie drogiego sprzętu).

Czy zasoby wytwórcze są łatwe do replikacji?

Na rynku istnieje wiele serwisów zajmujących się transmisją live stream m.in. Stickam, Kyte, Justin.TV, Livestream, blogTV, LiveUniverse, Seero,Camstreams, BIT TV, Monetize Media, Vokle, Qik, Optini , więc teoretycznie  zasoby wytwórcze są łatwe do replikacji. Jednak należy się zastanowić czy przewaga konkurencji oparta na zasobach wytwórczych jest bez znaczenia. Otóż nie jest. Na uwagę zasługuje fakt dotyczący dwóch istotnych rzeczy: techniki realizacji streamingu oraz czasu i miejsca jego realizacji. Nie jest bowiem możliwy live streaming z np. koncertu o ile nie ma na miejscu kogoś kto będzie go transmitować. Ponadto trudno będzie replikować zasoby tworzone specyficzną techniką np. kamerami 3D, gdyż wiąże się to z kosztami.

Jakie kwoty i w jakim trybie(źródła finansowania) zostały zainwestowane w analizowaną firmę?

Pierwsza runda finansowania

Ile: 1 700 000 $
kiedy:grudzień 2007
kto: Band of Angels, Western Technology Investment, Infinity Venture Partners Incubator Fund, Chris Yeh, Jeff Clavier

Pieniądze te zostały wydane na start działalności w U.S.A m.in na obsługę, zarządzanie, utrzymywanie serwisu.

Druga runda finansowania

ile: 11 100 000 $
kiedy: kwiecień 2008
kto: Doll Capital Managment, Band of Angels

Po prawie pół roku nastąpiła kolejna, druga runda finansowania. Firma w tym momencie odniosła 325% wzrost(dane podane przez Ustream.tv). Nie dziwi więc fakt kolejnego dofinansowania, szczególnie w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich (11.2008)(jak się okazało transmisje live z debat politycznych były strzałem w dziesiątkę - zwiększyła się liczba użytkowników korzystających z serwisu).

Trzecia runda finansowania:

ile: 20 000 000 $
kiedy: luty 2010

ile:55 000 000$
kiedy: lipiec 2011
kto: SoftBank

łącznie: 87 800 000 $

CEO John Ham zapytany na co Ustream.tv aż 75 000 000$ w trzeciej rundzie dofinansowania odpowiada że związane jest to z ekspansją na inne części świata(poza stany) w szczególności Japonia(tu znajduje się SoftBank), Chiny, Korea i Indie. Mobile video jest szczególnie popularne w niektórych krajach Azji ze względu na szybkie sieci bezprzewodowe, które pozwalają na większą funkcjonalność niż te w USA. Właśnie w tym Ustream.tv widzi możliwość powiększenia swoich funduszy(i za pewne uda im się to skoro dostali tyle inwestycji:)). J.Ham ponadto chce we wszystkich, wymienionych wcześniej, państwach otworzyć biura i skompletować nowy,a powiększyć stary, zespół.


Wsparcie i zagrożenie interwencjami regulacyjnymi


Jak każdy serwis oferujący swe usługi w sieci (w szczególności odpłatne usługi) Ustream.tv powinien posiadać i posiada oficjalny regulamin, z którym powinien zapoznać się każdy nowo rejestrujący się użytkownik.

Dodatkowo, ponieważ przy rejestracji wymagane jest podanie prawdziwego imienia, nazwiska, numeru telefonu oraz informacji o karcie płatniczej istnieje odrębny regulamin określający warunki przestrzegania prywatności danych osobowych. Ustream.tv zaleca w nim, aby nie stosować prawdziwych danych jako nazwy ekranowej użytkownika, oraz nie upubliczniać zbyt wielu dodatkowych informacji na naszym publicznym profilu.

Poza danymi, które samodzielnie wprowadzamy do systemu (i które możemy w dowolnej chwili modyfikować) serwis każdorazowo (przy każdych odwiedzinach serwisu) pobiera od nas informację dotyczącą lokalizacji oraz strony z której zostaliśmy przekierowani na adres serwisu. Informacje te, mogą zostać połączone z informacjami dotyczącymi konkretnego użytkownika i przekazane władzom w przypadku naruszenia zasad dopuszczalnej transmisji (piractwo, pornografia etc). Odrębny regulamin definiuje dopuszczalne treści.

Ustream.tv jako firma zarejestrowana i działająca w Stanach (acz z nową filią w Azji) podlega legislacji USA. Można to interpretować jako ograniczenie rozwoju (istnieje wiele możliwości motywowania wzrostu popularności przez oferowanie nielegalnych treści), ale również jako wsparcie – przestrzeganie prawa (i nie rejestrowanie firmy w „egzotycznych” krajach) dodaje serwisowi wiarygodności, która jest wartością coraz bardziej doceniają przez użytkowników sieci. Dodatkowo możliwe jest pozyskiwanie nowych użytkowników z krajów, w których dane treści, dopuszczalne w Stanach, mogłyby być zabronione prawnie (szczególnie kraje dyktatorskie, Chiny to bardzo duży rynek :) ).

Z drugiej strony istnieje ciągłe niebezpieczeństwo pojawienia się nowych regulacji nakładających większy obowiązek kontrolowania przesyłanych w internecie treści. Taka regulacja w zdecydowany sposób ograniczyłaby popularność tego typu serwisów. Nie tylko poprzez zawężenie dopuszczalnych tematyk transmisji, ale również przez nałożenie obowiązku aktywnej moderacji (obecnie działania podejmowane są w przypadku otrzymania wyraźnych skarg ze strony użytkowników).

Kolejnym zagrożeniem jest też możliwość włączenia telewizji internetowych (a więc możliwe, że i serwisów typu Ustream.tv) w obszar regulacji typowych dla tradycyjnej telewizji, a więc uwzględniających odpowiednio duży odsetek transmisji o zadanej tematyce (promującej dany region lub język, nastawionych na promocję „wyższej” kultury etc.). Sam fakt istnienia potrzeby takich regulacji świadczy o tym, że nie cieszą się one wielką popularnością i może odbić się to na ilości użytkowników serwisu.